Kako funkcionira mozak?
Da bismo bolje shvatili princip mentalne aritmetike Soroban, moramo prvo razumjeti kako funkcionira mozak. Mozak se sastoji od pet glavnih dijelova, a najveći dio zahvata cerebrum. Cerebrum je odgovoran za ono što radimo, vidimo, o čemu razmišljamo, što osjećamo i tako dalje.
Čine ga iz dvije glavne hemisfere, poznatije kao lijeva i desna polutka. Svatko od nas ima dominantniju hemisferu na koju se oslanjamo u svakodnevnom životu. Lijeva polutka regulira logičku i sustavnu obradu i pohranu informacija, i dovodimo je u vezu s procesima rasuđivanja, analiziranja, govora i rješavanja matematičkih problema. Desna polutka ima holističku funkciju, kao što su prepoznavanje boja, geometrijski oblici, glazba, umjetnost i vještine.
Koncept Soroban-a primjenom obje ruke u mentalnoj aritmetici zahtijeva kombiniranu upotrebu kako lijeve tako i desne hemisfere mozga.
Mentalna aritmetika Soroban predstavlja dokazani moždani stimulans koji potiče istovremenu uporabu lijeve i desne hemisfere, samim tim i uravnoteženiji razvoj mozga i misaonog procesa. Obzirom da su obje strane mozga povezane zajedničkim procesom, učenje biva uspješnije, i uočava se znatno poboljšanje koncentracije, memorije i kreativnosti.
Kakva je metodologija mentalne aritmetike Soroban?
Dok kod klasične primjene abaka (računaljke) u obrazovanju koristimo sustav jedne ruke, Soroban u mentalnoj aritmetici koristi sustav dvije ruke. Metodologija mentalne aritmetički zasniva se na sustavu dvije ruke i četiri prsta. Koristeći osnove Soroban-a pri mentalnom računanju, uz posebne tehnike i multimedijsku podršku u obrazovanju, učenici vrlo brzo usvajaju osnove decimalnog sustava postižući brze i točne mentalne proračune.